Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради
Меню сайту
Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Друзі сайту

Олесь Гончар і село Станіславка

 

Мало кому відомо, що в 1944 році Герой України, лауреат Державної премії імені Т. Шевченка письменник Олесь Гончар в якості фронтового кореспондента перебував в селі Станіславка. Про цей факт ми дізналися, коли його дружина та одеський поет Микола Палієнко, працювали над виданням "Щоденника" О.Гончара." Ось як про Станіславку писав письменник:

"«11 апреля. Станиславка (20 км от Днестра). В хатах красиво, стены разрисованы цветами, печки – петухами, на стенах украшения – венки, связанные из колосьев, соломы, цветов. В одной хате замечательная картина местного парня: степь и степь. Орел с черными громадными крыльями сидит над степью, крылья его занимают полстены, а в когтях у него солдат маленький-маленький против него. Все черно, хмуро, только красные брызги от клюва до сердца солдата. Картина как кошмар, как сон, как великая трагедия человека-воина».

Наш одеський поет Микола Палієнко звернувся з проханням до сільського бібліотекаря знайти цю хату і відомості про художника. Прохання не залишило байдужим нікого. Майже все село підключилося до пошуків. На жаль, хатина не збереглася, не збереглася і картина, яку так досконало описав письменник: виїхали з села потомки свідків тих років. Але бажання якось зберегти факт перебування на станіславській землі Олеся Гончара було настільки великим, що В. І. Христич вирішила створити меморіально-літературний куточок у бібліотеці. А щоб його наповнити, звернулася до вдови Олеся Терентійовича, Валентини Данилівни Гончар, з проханням надіслати для цього матеріали, які б доповнили сторінку історії рідного села воєнної пори і широко висвітлили б творчість одного з найвідоміших майстрів українського художнього слова.

Уже в червні 2009-го посилка прибула до села. Родинні фотографії письменника, портрети 50-60-х, 90-х років, а також його книги, підписані Валентиною Данилівною в дар станіславській сільській бібліотеці, стали основою літературно-меморіального куточка.

Куточок відкритий і сьогодні для всіх бажаючих. З 2009 року він не тільки поповнився новими експонатами, а й перепискою з вдовою письменника та унікальними фото нашого бібліотекаря Валентини Христич з Валентиною Гончар у київському робочому кабінеті письменника.

"Його талант дав йому таку відомість, такі висоти, що будь-які епітети вже не потрібні: він – Олесь Гончар, він назавжди залишився в серці нації, в серці літератури, він – справді незабутній».

Той маленький куточок у сільській бібліотеці нашої громади - це бажання зберегти пам’ять і доторкнутися до величі цієї людини та величі трагедії маленької людини-воїна, якій довелось на власних плечах винести тягар війни. 

   

У 1996-му році німецькими меценатами – письменницею Тетяною Куштевською і підприємцем Дітером Карренбергом та Національною спілкою письменників України - була заснована Міжнародна українсько-німецька літературна премія імені Олеся Гончара, урочисте вручення якої відбувається 3 квітня, в день народження письменника.

 

Вхід
Посилання
Блог Публічної бібліотеки ім. Є. Чикаленка Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради
Архів
Статистика

Онлайн всього: 6
Гостей: 6
Користувачів: 0
Copyright ЦБС © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz