Історія центральної дитячої бібліотеки
Районна дитяча бібліотека створена у 1944 році при райвиконкомі. Книжковий фонд бібліотеки збирався шляхом подвірного обходу.
У 1945 році фонд бібліотеки складав 2900 екземплярів книг. Бібліотека обслуговувала 850 читачів, дорослих та дітей.
У 1947 році від районної бібліотеки був відділений дитячий фонд, який нараховував 3200 екземплярів книг. Тоді і стала функціонувати самостійно районна дитяча бібліотека. Вона розташовувалась у Будинку піонерів. Першою завідуючою районної дитячої бібліотеки була О.З. Буйницька.
У 1968 році штат районної дитячої бібліотеки складався з 3-х чоловік: завідуючої і двох бібліотекарів. Завідуюча - Оргіївська, бібліотекарі - З.Труханова, Р.А. Цушко.
Книжковий фонд складав 16259 екземплярів книг. Бібліотека обслуговувала 2200 читачів, книговидача - 54500 екземплярів.
У 1970 році районна дитяча бібліотека переходить у нове приміщення по вулиці 50-річчя Жовтня 141, займає перший поверх двохповерхового приміщення центральної районної бібліотеки: (три кімнати - два абонемента та читальний зал).
Районна дитяча бібліотека стала методичним центром по наданню допомоги сільським та шкільним бібліотекам в роботі з дітьми.
У бібліотеці діяли відділи обслуговування дошкільників і учнів 1-3 класів та учнів 4-8 класів. У цих відділах був створений відкритий доступ до книжкового фонду. Також, окрім двох абонементів, був відчинений читальний зал для учнів 4-8 класів. У читальному залі був зосереджений весь довідковий апарат бібліотеки, цінна література, найкращі твори класичної, радянської та зарубіжної літератури.
У 1972 році книжковий фонд районної дитячої бібліотеки складав 22942 екз. книжок. Основним джерелом постачання був обласний бібколектор і книжковий магазин.
У бібліотеці стало традицією проведення різноманітних масових заходів: літературні подорожі, ранки, усні літературні журнали, обговорення книг та інші.
У 1979 році була створена Централізована бібліотечна система. Вводиться посада заступника директора по роботі з дітьми на якій 18 років пропрацювала Галина Сергіївна Собко, також посада бібліографа та методиста по роботі з дітьми.
Районна бібліотека для дітей здійснювала організаційно-методичне керівництво 38 сільськими бібліотеками-філіями. На базі районної дитячої бібліотеки проходили семінари, практикуми, школи передового досвіду по роботі з дітьми, школа молодого бібліотекаря.
Належить відмітити роботу клубів і гуртків за інтересами: "Дударик", "Червона калина", "Умелые руки", "Книга - Куклы" (ляльковий театр).
Працювали в бібліотеці, виховували у дітей любов до читання, до книги досвідчені фахівці Шиманська Л. М., Козлова М. А., Фарфурак В. Д., Рудик В. М., яких і досі пам'ятають багато з колишніх маленьких читачів бібліотеки.
У 1997 році в місті Котовську був створений міській відділ культури. Проведена реорганізація Котовської ЦБС: троє міських бібліотек виділені у самостійну систему.
З 2018 року, з утворенням на території району Куяльницької сільської об'єднаної територіальної громади бібліотека стала філією у складі Куяльницької ЦБС, а з червня 2021 року вона є центральною дитячою бібліотекою комунальної установи "Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради".
У наш час центральна дитяча бібліотека розташована у двохповерховому будинку у центрі міста на проспекті Шевченка, 24.
Складається вона з двох відділів: абонементу для дошкільників та учнів 1-9 класів та читальної зали для учнів 5-9 класів, де у 2011 році для послуг маленьких читачів відкрито Пункт вільного доступу до мережі Інтернет за програмою "Бібліоміст". Пізніше відкритий Пункт європейської інформації.
У бібліотеці працюють троє фахівців своєї справи.
Очолює бібліотеку завідувачка Олена Миколаївна Зінченко. До неї очільниками закладу та заступниками директора по роботі з дітьми працювали Інна Миколаївна Ардельська, Світлана Миколаївна Дюгаєва, Тетяна Андріївна Токаренко.
На абонементі працює фахівець з чималим стажем роботи, бібліотекар І категорії Анелія Афанасіївна Сліпенчук, в читальній залі - бібліотекар 1 категорії Марія Віталіївна Лунга. Не дивлячись на всі труднощі сьогоднішнього життя , вони залишаються віддані своїй справі.
Книжковий фонд бібліотеки складає понад 11 тисяч примірників документів. Обслуговує майже дві тисячі користувачів.
Центральна дитяча бібліотека є методичним центром для сільських бібліотек-філій установи. Приймає участь в підготовці і проведенні семінарів, ділиться досвідом роботи з дітьми з молодими бібліотекарями установи. Розроблює та проводить масові соціокультурні заходи для дітей громади.
Вже традиційними стали святкові зустрічі на Свято Миколая, свято Книги в Тиждень дитячого та юнацького читання, щорічна участь у Всеукраїнському конкурсі «Лідер читання», робота на літних майданчиках під час шкільних канікул та інші заходи.
Багато уваги приділяється в бібліотеці розкриттю книжкового фонду, допомозі в засвоєнні шкільної програми. Для цього оформлюються книжкові виставки, виставки-подорожі, виставки-вернісажі, тематичні полиці, проводяться огляди літератури, уроки-подорожі, виховні години, бесіди-спілкування, літературні години, вечори.
А ляльковий театр, заснований ще в 80-х роках, і досі слугує візитною карткою бібліотеки. Він - частий гість дитячих бібліотек та сільських шкіл району, а двері ЦДБ завжди гостинно відчинені для маленьких читачів району.
|