| Історія села Мала Олександрівка
У Подільському районі Одеської області є село Чехи, де живуть справжні представники цього западнослав’янского етносу, причому живуть ще з XIX століття. Самі селяни запевняють, що оселилися тут ще за часів Катерини II, але історики говорять інше: Чехи були засновані в 1839 році, причому німецькими колоністами. Лише в самому кінці XIX століття прибули чеські емігранти з самої Чехії (Богемії) та польського міста Зелюв. У селі є кілька старовинних будинків
За півтора століття село змінило кілька назв: Чехи, Олександрівка, Чеська Олександрівка. 1 лютого 1945 року, після того як усіх німців депортували в Центральну Азію, його перейменували в Малу Олександрівку. Втім, для місцевих жителів село так і залишилося Чехами.
За десятиліття, що минули після війни, національний склад тутешнього населення сильно змінився. Сьогодні в селі живуть і українці, і росіяни, і молдавани - всього близько двохсот чоловік. Чехів серед них буквально пару десятків, але їх можна відрізнити навіть за зовнішнім виглядом - вони блакитноокі і русяві.
«Ми хазяйновиті, ми добрі, - розповідає мешканка Чехов Славія Людвігівна Федорова. - Недарма нас активно розкуркулювали. А ще у нас немає мату - ми не лаємос ».
У родині Славії Людвігівна говорять чеською. Правда, він сильно відрізняється від мови їхньої історичної батьківщини: багато архаїзмів, багато запозичень з молдавського і українського. За віросповіданням тутешні чехи не католики, а протестанти, лютерани. Самі себе вони називають гуситами. З православними сусідами не конфліктують, живуть дружно.
Кухня в селі автентична: кнедлі, нудлі, бухти, брамбурак. Пива не варять, але зате є абрикосянка - самогон з абрикосів. Чехи впевнені, що сильно вплинули на кулінарні традиції всієї цієї місцевості.
«Нудлі (рулетики), бульйон курячий - це все пішло від чехів, - каже місцева жителька Славія Людвігівна. - Ні українці, ні молдавани тут цього не знали. Тепер вони вже навчилися - гуляли на весіллі з сусіднього села, запитували: «А як?» - і вже у них готують. А наші бухти (солодкі пиріжки) - їх по всьому району знають. Навіть в Києві знають! Їх роблять з сиром, маком, повидлом. Влітку - ще з вишнями і яблуками ».
Жителі Малої Олександрівки підтримують зв'язки з одновірцями, які проживають в Веселинівці Березовського району і Богемке, що в Миколаївській області, а також з родичами в самій Чехії. Багато хто їздить туди вчитися. Виходець із Чехів - відомий мовознавець, доктор філологічних наук Йозеф Андерш - зараз працює в другому за віком університеті Чехії, Оломоуцькім (університет Палацкого), де завідує секцією україністики. До речі, він укладач першого українсько-чеського словника, який вийшов ще в 1988 році.
Чехи - село невелике, але акуратне. Тут нормальні асфальтовані дороги, є вуличне освітлення, пристойні хати, кілька старовинних будівель, хороший дитячий сад. Приємне місце.
Автор — Артем Перфілов, спеціально для "Думской"
| |