Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради
Меню сайту
Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Друзі сайту

Історія села Мала Олександрівка

 

У Подільському районі Одеської області є село Чехи, де живуть справжні представники цього западнослав’янского етносу, причому живуть ще з XIX століття. Самі селяни запевняють, що оселилися тут ще за часів Катерини II, але історики говорять інше: Чехи були засновані в 1839 році, причому німецькими колоністами. Лише в самому кінці XIX століття прибули чеські емігранти з самої Чехії (Богемії) та польського міста Зелюв. У селі є кілька старовинних будинків

За півтора століття село змінило кілька назв: Чехи, Олександрівка, Чеська Олександрівка. 1 лютого 1945 року, після того як усіх німців депортували в Центральну Азію, його перейменували в Малу Олександрівку. Втім, для місцевих жителів село так і залишилося Чехами.

За десятиліття, що минули після війни, національний склад тутешнього населення сильно змінився. Сьогодні в селі живуть і українці, і росіяни, і молдавани - всього близько двохсот чоловік. Чехів серед них буквально пару десятків, але їх можна відрізнити навіть за зовнішнім виглядом - вони блакитноокі і русяві.

«Ми хазяйновиті, ми добрі, - розповідає мешканка Чехов Славія Людвігівна Федорова. - Недарма нас активно розкуркулювали. А ще у нас немає мату - ми не лаємос ».

У родині Славії Людвігівна говорять чеською. Правда, він сильно відрізняється від мови їхньої історичної батьківщини: багато архаїзмів, багато запозичень з молдавського і українського. За віросповіданням тутешні чехи не католики, а протестанти, лютерани. Самі себе вони називають гуситами. З православними сусідами не конфліктують, живуть дружно.

Кухня в селі автентична: кнедлі, нудлі, бухти, брамбурак. Пива не варять, але зате є абрикосянка - самогон з абрикосів. Чехи впевнені, що сильно вплинули на кулінарні традиції всієї цієї місцевості.

«Нудлі (рулетики), бульйон курячий - це все пішло від чехів, - каже місцева жителька Славія Людвігівна. - Ні українці, ні молдавани тут цього не знали. Тепер вони вже навчилися - гуляли на весіллі з сусіднього села, запитували: «А як?» - і вже у них готують. А наші бухти (солодкі пиріжки) - їх по всьому району знають. Навіть в Києві знають! Їх роблять з сиром, маком, повидлом. Влітку - ще з вишнями і яблуками ».

Жителі Малої Олександрівки підтримують зв'язки з одновірцями, які проживають в Веселинівці Березовського району і Богемке, що в Миколаївській області, а також з родичами в самій Чехії. Багато хто їздить туди вчитися. Виходець із Чехів - відомий мовознавець, доктор філологічних наук Йозеф Андерш - зараз працює в другому за віком університеті Чехії, Оломоуцькім (університет Палацкого), де завідує секцією україністики. До речі, він укладач першого українсько-чеського словника, який вийшов ще в 1988 році.

Чехи - село невелике, але акуратне. Тут нормальні асфальтовані дороги, є вуличне освітлення, пристойні хати, кілька старовинних будівель, хороший дитячий сад. Приємне місце.

Автор — Артем Перфілов, спеціально для "Думской"

Вхід
Посилання
Блог Публічної бібліотеки ім. Є. Чикаленка Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради
Архів
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright ЦБС © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz