Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради
Меню сайту
Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Друзі сайту

Історія села Мурована

 

Село Мурована розташоване в Подільському районі Одеської області і відноситься до Куяльницької сільської об'єднаної територіальної громади. В селі мешкає близько 450 чоловік, переважно українців. Більшість працездатного населення займається сільським господарством, як одноосібно, так і в місцевому господарстві.

Територія поблизу Мурованої почала заселятися вже з XIX століття. Тут з'являються перші поселенці (переважно з сучасної Вінничини, з метою заселення нових земель).

До 1917 року територія, на якій було розташовано село Мурована, належала місцевому панові і представляла собою поля та фруктові сади. На перехресті доріг Рибниця та Слобідка під час Столипінської реформи в 1912 році пан побудував собі мурований будинок з червоної цегли. Це був перший будинок на цій території з цегли і називався "Мурована корчма". І всі, хто їхав  в цю сторону, говорили, що їдуть до Мурованої. Так і стали село називати - Мурована.

Після революції цю територію почали заселяти люди з Вінничини, Балтського та Кодимського районів (Демівка, Берізки, Саражинка, Шарапанівка, Мирони, Івашково). Люди почали будувати по долинах плетені й горожені  хати, вкидали їх глиною і вкривали соломою.

Перші поселення виникли в 1917 році  і мали назви Ліски, Лаціон, Ніцова та Горішник.

Перші родини, які поселилися на Лісках - Гребіцький Іван, Крижанівський Сидір, Швець Ірина, Либідь Архип, Глущук Кирило, Мараховський.

Перші сім'ї, які поселилися в Лаціон - Пташенчук Євстафій, Білоконь Іван, Грицюк Яків.

Перші сім'ї, які поселилися в Ніцова - Мензелевських, Задорожна Євгена, Гуцул Олексій, Каракіча, Качура, Русавський Онуфрій, Коваль Ірина, Русавський Володимир, Киливники, Грицюки, Чорноморець Василь, Кравченко Оникій, Шпильовий, Копельчук Філімон, Авксентієв Кузьма.

Перші сім'ї, які поселилися в Горішниках - Савінчук, Осадчук Марина, Квачук Іван, Стембельські, Мартиновичі.

Кожний господар мав своє господарство. Хто був багатший, той купував найкращу землю і мав більше гектарів землі.  Люди тримали корів та коней. На Ніцові в будинку Дашковського Назара була волость (центр) цих поселень. Реєстрували народжених в селі Романівка. Кладовище, на якому ховали померлих, знаходилось в селі Карпешти.

В 1936-1939 роках в результаті колгоспного будівництва на базі поселення Феліксово (1 і 2 частини) з окремих приватних господарств було утворено єдине село Мурована.

В 1939 році людей примусово почали переселяти з явору на гору, де саме зараз знаходиться село Мурована. Руйнували та палили домівки. Людям давали купчі, і якщо не встигали до зими, то так і зимували в чорних, холодних, не білених хатах. Першими побудували хати в селі Корженко, Самарський, Школьник, Рафтеній. Поступово люди почали забудовуватися та копати криниці.

Мирне життя села в 1941 році було зруйноване нацистською німецько-румунською окупацією, яка назавжди лишилась у спогадах очевидців грабунками, важкою працею та знущанням над мирними жителями. Сотні мурованчан мужньо захищали свою країну на фронті і були удостоєні державними нагородами. Бенга П., Савінчук І.М., Погайдаш Д.П., Юрковський П.З., Копельчук П.Т., Костенко та інші 65 воїнів загинули, захищаючи рідний край у Другій Світовій війні.

Після звільнення села від нацистської окупації в 1944 році почався період відбудови народного господарства. Не маючи техніки, переважно жінки та діти в короткий термін відновили зруйноване.

Починаючи з 1950-х років, Мурована перетворюється на одну з найкрасивіших місцевостей району. Будинок культури, нова школа, магазин, ФАП, рівні асфальтовані дороги, господарські приміщення колгоспу радували очі як жителів, так і гостей села. Високі показники в місцевому колгоспі імені Горького не раз відзначалися на державному рівні.

Великий внесок в розбудову села внесли директор школи Гринюк І. В., голови колгоспу Нігруца В.А., Пташенчук Д. І., завідувач ФАПом Войтенко С.П. та ін.

До 1957 року в селі діяла початкова школа (з 1920 року). В 1957 році колгоспом була побудована нова школа, яка до 2018 року існувала як Мурованська ЗОШ 1-2 ступенів. В 1963 році були добудовані їдальня, спортзал, 2 майстерні, котельня, спортивний майданчик.

В 1952 році в селі була відкрита бібліотека з фондом 400 книг. В 1964 році був побудований новий Будинок культури, 2 кімнати якого зайняла нова бібліотека, в якій був розташований колгоспний радіовузол. На жаль, в 2005 році Будинок культури був зовсім зруйнований, і бібліотека перейшла до приміщення школи, де знаходиться і сьогодні. Очолює її Кошетар А.Д.

В 1958 році відкрився медпункт, який очолював Войтенко С. П., який зараз перенесений в приміщення дитячого садка. Після реконструкції приміщення, ФАП очолює Глущук О. В.

В 1966 році був відкритий дитячий садок, яким очолювала Покосенко Г.О., до 2018 року - завідувачкою була Висоцька Л..В.  В 2018 році внаслідок реорганізації Мурованської ЗОШ 1-2 ступенів  було утворено НВК "ЗЗСО 1 ступеня - ЗДО" у складі Нестоїтського опорного закладу.

В 1970-х роках було відкрито поштове відділення. В 1961 році побудований перший магазин, а в 2018 році - ще один.

Наприкінці 2017 року село Мурована стало частиною великої Куяльницької сільської об'єднаної територіальної громади. В 2018-2020 роках за ініціативи громади cело було забезпечено питною водою, частково відремонтовані дороги, на головній вулиці з'явилося освітлення, побудована нова автобусна зупинка.

Вхід
Посилання
Блог Публічної бібліотеки ім. Є. Чикаленка Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради
Архів
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Copyright ЦБС © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz