Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради
Меню сайту
Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Друзі сайту

Історія краю крізь призму людських спогадів (діти війни)

 

 
Діти і війна… За своєю суттю ці слова несумісні, неприродні, так само як життя і смерть. Жорстока війна чорним плугом пройшлася по долі не тільки дорослих, а й обпалила  дітей, які нарівні з дорослими ставали на захист Батьківщини, замінювали  на заводах і фабриках, працювали на землі, вирощуючи хліб, а потім на їх дитячі плечі впав тягар  повоєнної відбудови країни. Це покоління, що заслуговує найщирішої вдячності та поваги за їх трудовий подвиг! 
На сьогоднішній час на Україні нараховується більше 5 мільйонів людей, що мають статус «Діти війни», у нас в Котовському районі на 1.04.2015 року налічувалось 3766 осіб. І всі бібліотекарі Котовщини внесли свій посильний вклад  в справу збереження їх подвигу для нащадків.   Вони опитали багатьох  людей і записали їхні спогади для наступних поколінь, адже незабаром за обрій у вічність підуть і діти війни, останні з очевидців тих страшних і героїчних подій. Були зібрані свідчення понад 200 чоловік, занотовані, опрацьовані літературно  і результатом стали чудові теки з гіркими та щемливими спогадами про той надзвичайно важкий і трагічний період життя нашої країни.
 

Пропонуємо вам ознайомитися з уривками найбільш яскравих спогадів наших земляків, що відзеркалюють реальну картину тих років і змушують нас переживати цю трагедію разом з ними.

 

Зі спогадів мешканця села Чубівка Заграйчука Михайла Никифоровича

З його слів:  "Я народився 20 травня 1933 року в селі Малаївці Красноокнянського району.  Війна застала нашу сім'ю в місті Первомайську, де ми жили вісім років. Запам’ятав місто та річку Буг,  де я любив ловити рибу, що люблю й досі. Ми спали на дворі було тепло і чуємо: «гу-гу-гу!...» - це літали літаки і кидали запальні бомби. Хати були криті соломою, то люди повибігали і старалися стягнути ці бомби, щоб не загорілася стріха. А на другий день по радіо – рупору об’явили, що почалася війна і треба було збиратися на збірному пункті для мобілізації на фронт. Коли люди почали збиратися, то налетіли літаки і почали кулеметом по людям стріляти. Наші теж вилетіли, бо там був аеродром, і збили німецький літак. Він упав у річку Буг у воду. А наші ще завернули два інші і посадили на наш аеродром. Їхніх було три літаки і наших теж три, наших не збили. Мені на той час було вісім років. Батька забрали на фронт і нас п’ятеро дітей залишилося з мамою. Мама була вагітною.

Нас часто бомбили, то ми в окопах за містом сиділи, так як жили на околиці міста. Наше керівництво наказало всім мастити білі хати чорною землею чи глиною, щоб не було видно зверху, а також закривати вікна в ночі, щоб світла не було видно. Німці, коли захопили Первомайськ, то далі пішли, а місцевих поклали поліцаями і старостами. Євреїв побили. Їх в ночі коли спали забирали і в церкву звозили. А в ранці вивезли за місто на «вовчий хутір» де і постріляли. Тому що ми жили на околиці, то з гори все бачили, а німці, коли помітили нас, почали стріляти, і ми повтікали.

Був ліс і там дуже великі дуби були. То в ньому були партизани – це всі знали. Люди допомагали їм чим могли. При німцях навіть дітей заставляли до роботи: кого кошики плести брали, кого щітки робити, мене бондарем взяли.

Прийшли наші, і ми переїхали в село Малаївці знову, там ще не було німців. Ми мали двоє коней корову. Та коли німці зайшли в село, то забрали все. Мусили виживати хто як міг. І хоч були ми малі мусили орати, волочити на полі. Коней не було, люди коровами орали, сіяли. Все що треба було робити ми допомагали, бо не було кому. Батько аж в 1946 році прийшов до дому. Він був старшина, командир взводу. Тож для нас війна закінчилася в 1946 році."

 

Зі спогадів мешканки села Чубівка Прочної Ніни Анатоліївни:

"Народилася 10 листопада 1934 року (записана в паспорті 1935 р.) в селі Коси.  Дівоча фамілія - Статник.  Коли почалася війна мені було сім років. Я пам’ятаю як ворожі літаки літали долиною, бомбили і кидали листівки,  а були жнива і ми були на полі. Так ми взнали, що почалася війна, бо радіо не було. Нам казали мастити білі хати глиною, щоб не біліли вночі і їх не розбомбив ворог. І все ж німці зайшли в село разом з румунами. Німці пішли далі, а румуни залишилися. Вони поклали старосту,  також був поліцай. На той час за гроші ходили марки. Так як батько воював на першій світовій війні з Фінляндією в 1938-39 роки, а потім з Польщею в 1940 році, то батько тільки прийшов з війни і попав в окупацію. В діючу армію пішов в березні 1944 року. Був командиром на передовій. В окупації люди працювали на полях, а зерно німці забирали. Якщо хтось доносив, що хтось партійний чи комсомолець, то вбивали й вішали. В школу пішла в перший клас в 1942-43 роках. В клас приходив батюшка вчили молитви по – румунськи, їх я й досі пам’ятаю.

      У  війну коней, що були в силі, забирали на фронт, а так як поля все ж треба обробляти, то орали коровами. Мама йшла за плугом, а я вела корову. Ми знали, що нашу армію треба годувати, тому був план здачі – 220 літрів молока, 180 штук яєць, 40 кілограмів м’яса, а як не було продуктів,  здавали гроші, це була допомога фронту. Старших посилали окопи копати, а менші колоски збирали, допомагали батькам по господарству, пололи бур’яни.  Тих, хто вчився в окупації в школі, вертали на клас, тому діти були переростками. Початкову школу спалили німці, коли відступали. А ще пам’ятаю, що в 1942-43 роках румуни дуже переслідували євреїв. І батько біля села Вестернічани в кюветі знайшов молодого єврея десь 17-18 років. Він замерзав. Батько підібрав його на санки й привіз до дому. Сам юнак був з села Фльори – Літвак Сергій. Його помили, перевдягнули, нагодували і він спав два дні. Переховували в нас на горищі, у погребу і так він вижив. Потім в 1944 році пішов на фронт і воював. Довгий час писав нам, приїжджав, дякував, на мене казав  - «сестричка».      

Записав бібліотекар села Чубівка Н. І. Яницька

Зі спогадів мешканки села Малий Фонтан Коди Лілії Георгіївни:

«Родом  я з села Малий Фонтан, народилась в 1938 році. Коли почалася війна, мама шарувала з жінками у полі буряки. Я сиділа в дома. От на поле прийшли люди з району, з ними Звірков Савка з нашого села, і кажуть людям, що буде їхати в село техніка з солдатами, щоб не боялися, бо це навчання. Жінки закінчили роботу на полі і пішли до дому. Бачать, а воєнні солдати забирають чоловіків по селі. Мама прийшла до дому, бачить - летять три німецьких літака. Кинули на Побережжі одну бомбу і близько нашої хати ще дві. Всі люди стали тікати хто куди. Мама втекла у посадку і лягла. Коли літаки полетіли, мама пішла у дитячий садочок,  забрала  мене до дому. Коли ми прийшли, мама на кожне вікно поставила подушки, щоб куля не влучила у нас. Потім ми з переляку заховалися під стіл. Багато людей ховалося у погрібі. У сусідки, Замараєвої Віри, бомба влучила у сам погріб, вона якраз хотіла бігти туди ховатися. На щастя залишилася жива.

Одного дня до нас прийшов батько Пруса Володі і каже мамі, щоб йшла до нього до дому. Коли мама прийшла, бачить, стоїть чоловік якийсь, він назвався Гайдукевичем і сказав, що йому  треба жити з такою жінкою, до якої не ходять чоловіки. У мами свого чоловіка не було, але і цей їй був непотрібен і вона йому відмовила. Він все одно пішов до нашої хати жити. Гайдукевич вів себе дуже підозріло,  постійно чогось ходив у ліс. На той час у нашому селі вже були німці. Він у них постійно щось випитував. Як потім ми вже  дізналися, це був наш партизан. У нього була рація і він все передавав нашим солдатам. Німці про нього дізналися і розстріляли.

У хаті Качуковського Міліяна, була вся німецька контора. Міліян теж служив німцям. Людей з села виганяли ремонтувати дорогу. Моя мама підійшла до Качуковського і стала просити, щоб не брали її на роботи, бо в неї маленька дитина вдома. Він дуже крикнув на маму і обізвав. Осторонь стояв німець, який все чув. Він підійшов до мами і сказав йти до дому, сидіти з дитиною.

До нас у гості з Вінницької області приїхала бабуся Марія і привезла гостинця. Жінка Качковського донесла, що бабуся партизанка. Маму визвали до них до дому на допит, але все обійшлося. Ще у нашому селі жив Кузенко, який робив  поліцаєм.

Я більше жила у бабусі. Одного разу прийшов до нас німець і забрав курку. Бабуся плакала, а він каже: «Нема курка, нема яйка, досвіданія хазяйка.»

На Різдво німці ходили і колядували по хатам. Дуже ображали хлопчиків підлітків. Як бачили їх, то заставляли їх гавкати і лазити рачки.

Пішов слух по селі, що мають підірвати путь. Мама мене відвела на Заболотніки, щоб не поранило осколками. Сама повернулася до дому, сиділа з жінками у хаті, коли  прийшли німці і кажуть: «Матка, вари чай.» У хаті не було води, вони взяли відра і пішли по воду. Через деякий час мама вийшла на двір і бачить, що у село заходять наші солдати. Німці почали тікати, залишаючи по хатам міни. Бурова Ліда підбігла до наших солдат і сказала, що у неї в хаті 5 німців. Трьох наші вбили, а двоє тікали так, що аж загубили взуття. Після війни жили тяжко. Ходили по городам збирали картоплю. У лісі збирали бриндуші. Хлопчик Вознюк Вася забрав у мене одну брендушу, я йому як дала палкою, ледь око не вибила. Допомагала мамі, пасла корів. Так ми і пережили цю страшну війну.»

 

Зі спогадів мешканки села Малий Фонтан Кострової Марії Микитівни:

«Народилась я в 1934 році. У мене раніше була фамілія Осадчук. Я все життя прожила в селі Малий Фонтан. Коли  німці лиш заїхали у село, моя сім’я втекла в село  Гидирим. Там ми прожили 2 неділі і вернулися потім назад. Пам’ятаю,  як їздили на машинах німці, а ми з сім’єю ховалися за грубкою у хаті. Білим днем німці крали кури. До моєї бабусі Олександри Мазуран прийшли німці щоб забрати худобу, вона дуже плакала, один німець пожалів її і не дав усе забрати. Більшість у нас були румуни. Вони дуже крали і забирали людей на Побережжя,щоб відгортали сніг з путей. Мене з мамою і братом Філею теж забирали на роботу. Пам’ятаю сніг тоді був під самісінькі дахи, і ми з Філею робили у снігу схованки і ховалися у них, щоб нас не забирали на роботу.

Німці не так знущалися над людьми, як  румуни.  Одного разу я і моя менша сестра Ірина з братом Ванею пішли  кататися на санчатах. З-за кущів виїхала німецька машина на нас. Ми стали тікати. Я тягнула свого братика, а сестра санчата, нам було дуже страшно. Ми бігли і плакали, а німці їхали ззаду на нас і реготали. Потім, коли їм напевно надоїло з нас знущатися, вони поїхали собі далі, залишивши нас у спокою. Це було у 1944 році.

      Одного разу у нашій хаті, п’яний румун чіплявся до моєї мами. Щоб залякати, вистрілив у стелю. Мама дуже кричала. Батько мене послав до голови колгоспу Кузенка Василія за допомогою. Кузенко і ще один німець прибігли і врятували маму. Посадили  румуна на 15 суток.

Мій  батько на фронті не воював бо у нього не було усіх пальців на руці. Було дуже голодно. У нас був свій город, що посадимо то і будемо їсти, якщо не заберуть фашисти. Німці брали тільки кури, а от румуни все підряд. Пам’ятаю ми сіли на дворі їсти,а німці коло криниці  умивалися. Їх було четверо. Кажуть мамі: дай млака і цукер, мама не зрозуміла і дала солі. Німці дуже сміялися.

       Одного разу  у нас по Фонтані у 1944 році румуни гнали євреїв до лісу, а там були ями від землянок. Євреїв, що не могли йти, румуни кидали у ті ями і убивали. Мій батько раз косив траву на полі і знайшов голову єврея. Це було дуже страшно, він відніс її до лісу і закопав. Люди розказували, що з лісу євреїв вели у село Борщі. Спочатку вони тримали їх у полоні і не кормили. Моя мама, тітка Маруня і нанашка Лікера варили мундиру, кабак і кидали через тин людям, а румуни їх відганяли. Там у селі були такі  ями великі від силосу. Румуни після знущань  кидали євреїв туди і починалось жахіття. Людей закопували живими. Очевидці розказували про страшні людські крики, а потім що ще три дні земля рухалася під умираючими євреями».     

Записав зав. бібліотекою с. М. Фонтан Ірина Дмитрієва                      

Вхід
Посилання
Блог Публічної бібліотеки ім. Є. Чикаленка Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради
Архів
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Copyright ЦБС © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz