Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради
Меню сайту
Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Друзі сайту

З історії сіл Коси (Бурдеї) та Гертопи

 

Далеко в минуле полинули ті дні, коли на широких просторах навколо річки Сухий Ягорлик з’явилися перші поселенці.

В 1791 році Лівобережна Україна була звільнена від турецького іга. Родючі землі Катерина II щедро дарувала поміщикам. Так одержав землі сучасних сіл Коси, Думова (Розалівка), Бочманівка та Флори поміщик - капітан Гавриил Данилович Леонтович, який в 1837 році розпочав будівництво помістя.

Разом з поміщиком переселились з центральної Росії малоземельні селяни, які обживали землі на південь від панського маєтку.

Житлом бідним селянам служила хата-мазанка без вікон із земляним дахом. В таких землянках жило 26 сімей, звідси і перша назва села Бурдеї.

Першим побудував глинобитну хату, накриту соломою, з вікнами та піччю винахідливий та дбайливий селянин Свирид Косой. За його призвіщем стали називати село Коси.

Щедрі землі приваблювали нових поселенців: молдован, валахів. В середині 18-го століття поряд з Косами оселились німці-колоністи, які займались скотарством, зокрема вівчарством, звідси і назва північної частини села Кошари.

Після скасування кріпосного права, наприкінці 19-го століття, селянам роздавали окремі наділи (участки), тому назва північної частини села – Участки. Також царський уряд дозволяв переселенцям засновувати вільні поселення – слободи (селяни звільнялися від сплати податків на 10-20 років). Так в південно-західному напрямку від села Коси виникло поселення Кос-Слободка.

У 1886 році Коси були волосним центром Косівської волості Ананьївського повіту Херсонської губернії. До волості входило 7 поселень, серед яких було і село Бірзула (Бірзула — колишнє власницьке село, 524 особи, 114 дворів, православна церква, поштова станція, залізнична станція, залізнична майстерня, 3 буфета, 6 лавок, трактир, харчевня, торжки щотижня).

"Коси (Коси Перші, лівобережні) — колишнє власницьке село за 40 верст від повітового міста, 482 особи, 93 двори, православна церква, школа;·

У 1850-х роках в Косах відкрілася музична школа Мефодія Колісниченко, де навчалось біля 200 учнів із різніх куточків Подільської та Херсонської губерній. Славилася вона співцями-лірніками на всю Україну та проіснувала до 1860 року. (Коси - столиця лірників)

Село Гертопи виникло майже одночасно з селом Коси. Був у пана Леонтовича управитель Гортоплинський. Злюща і несправедлива людина була. На своєму власному наділі він збудував собі будинок, і зараз там знаходиться село Гертопи.

В 1895 році Бірзула стає волосним центром Ананьївського повіту Херсонської губернії, а Коси - одним з сіл Бірзульської волості.

 

Вхід
Посилання
Блог Публічної бібліотеки ім. Є. Чикаленка Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради
Архів
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright ЦБС © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz