| Бібліотеки Куяльницької громади: історія і сучасність
Свій відлік історія Публічної бібліотеки імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради веде від 27 листопада 1978 року, коли був виданий наказ обласного управління культури, згідно якого всі 49 масових бібліотек Котовщини об'єднувалися в Централізовану бібліотечну систему на чолі з районною бібліотекою. При районній бібліотеці були утворені нові відділи: відділ комплектування та обробки літератури, відділ організації та використання єдиного фонду, які централізовано комплектували, обробляли, вели облік та розподіл літератури між всіма філіями системи.
Перші працівники відділу комплектування і обробки літератури: Вєдєрнікова Л. Т., Руснак Р. Ф., Карп Р. М, Пасічник В. М, Глазунова В. М., Чеботюк М. А., Лірник Л. Д., Бузовська Т. І.
Трохи пізніше для системи був придбаний бібліобус, завдяки якому відкрився відділ нестаціонарного обслуговування літературою. Він, безпосередньо, обслуговував працівників підприємств та установ району під час виробничих перерв.
З організацією ЦБС значно поліпшилась матеріально-технічна база бібліотек. Система одержувала багато бібліотечного обладнання, стелажі, шафи, аудиторні столи, меблі для довідкового апарату та інше. Надходило для бібліотек ЦБС і багато літератури: книг, брошур, різноманітних періодичних видань. Все це дало змогу значно підвищити ефективність бібліотечного обслуговування читачів району.
Багатьом бібліотекам району за відмінну роботу було присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи», а їхні працівники багаторазово були нагороджені почесними грамотами та преміями. На фото перші ветерани бібліотечної справи: Ковальчук Лідія Михайлівна (с. Муроване), Матковська Валентина Петрівна (с. М. Фонтан). Ручка Катерина Андріївна (с. Куяльник), Шевчук Марія Дмитрівна (с. Бочманівка), Семенюк Євгенія Степанівна (с. Качурівка), Кок Раїса Петрівна (с. В. Кіндратівка), Волкова Галина Іванівна (с. Борщі), Міщенко Галина Миколаївна (с. Петрівка), Белега Ксенія Михайлівна (с. Чапаєве), Якубовська Галина Митрофанівна (с. Гонората), Дерев'янко Марія Карпівна (с. Чубівка), Оляненко Марія Дмитрівна (с. Вишневе).
У 1997 році зі складу бібліотечної системи району вийшли три бібліотеки, розташовані на території міста, які стали базою створення міської централізованої бібліотечної системи.
Тривалий час, до 2015 року, у складі централізованої бібліотечної системи Подільського (Котовського) району налічувалось 42 бібліотеки-філії, 6 нестаціонарних бібліотечних пунктів обслуговування. На жаль, в квітні 2015 року, враховуючи різке погіршення демографічної ситуації, аварійний стан приміщень та відсутність коштів для капітального ремонту, районною радою було прийнято рішення про припинення діяльності п'яти самостійних бібліотечних філій.
На початку 2018 року в зв'язку з утворенням на території Подільського району Куяльницької об'єднаної територіальної громади ЦБС Подільського району була перейменована в Куяльницьку централізовану бібліотечну систему Подільського району Одеської області.
В 2021 році, в зв'язку з подальшим погіршенням демографічної ситуації та вимогами Постанови про Державні соціальні нормативи забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні, кількість самостійних бібліотечних філій громади зменшилось на 8 одиниць. В червні 2021 року рішенням Куяльницької сільської ради Куяльницька централізована бібліотечна система була реорганізована в Публічну бібліотеку громади, якій було присвоєно ім'я відомого земляка, видатного громадського діяча та мецената культури Євгена Чикаленка, вихідця з села Перешори Мардарівського старостинського округу.
Сьогодні Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради - це 27 сільських бібліотек, 6 нестаціонарних пунктів бібліотечного обслуговування, центральна та центральна дитяча бібліотеки з загальним фондом майже 300 тисяч екземплярів книг, брошур та періодичних видань, це майже 19 тисяч читачів району та міста, а також 50 бібліотечних працівників.
Протягом багатьох років наша бібліотека - одна із кращих в області. Тут працюють відмінні професіонали, ентузіасти бібліотечної справи, оптимісти і просто гарні люди. Вони роблять все, щоб читачі почували себе в наших бібліотеках комфортно.
Очолюють Публічну бібліотеку імені Євгена Чикаленка та координують діяльність всіх бібліотек системи два методичних центри - центральна бібліотека та центральна дитяча бібліотека. І кожен з них має свою багату та цікаву історію.
| |