Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради
Меню сайту
Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Друзі сайту

Ягорлицький ключ

"Ягорлицький ключ" в Фейбуці

"Ягорлицький ключ" на YouTube

На кордоні Заходу і Сходу

Про Ягорлицький ключ

Ягорлицький ключ розташовано на вододілі трьох басейнів - Дністра, Південного Бугу, Чорного моря. Він є частиною передмістя одного з найбільших міст Одещини - Подільська. Села Коси, Борщі, Любомирка, Нестоїта, Гидерим та інші, що входять до складу Куяльницької ОТГ, історично виникли на географічному, політичному та економічному прикордонні. Тут знаходиться стратегічний залізничний вузол Одеської залізниці.

Термін "Ягорлицький ключ" - це історична назва володінь роду князів Любомирських у 17-18 століттях, центром яких були села на прикордонній для Речі Посполитої річці Ягорлик.

Унікальність географічного положення Куяльницької ОТГ в історичному масштабі полягає в тому, що тут  у верхів’ях степових річок сходяться вододільні шляхи, з яких три мають велике значення: вододіл трьох басейнів - Дністра, Південного Бугу, Чорного моря. Ці три напрями відомі понад чотири тисячі років.

Збереглись сліди курганів стародавніх кочовиків (кіммерійців, скіфів, сарматів тощо). Розкопки поселень та могильників Черняхівської культури демонструють, що під час великого переселення народів землі Куяльницької ОТГ були своєрідним осередком концентрації племен перед «стрибком» до Європи.

Готи, гунни, слов’яни (анти, уличі, тиверці), угри, а потім печеніги, половці знаходили тут необхідне для підготовки до далекого шляху на Південь та Захід. Десь на цій території існувало літописне місто племені Тиверців – Пересічен. Тут жили стародоавні кочовики: кіммерійці, скіфи, сармати.

На території краю збереглися автентичні будівлі - панські садиби та хати з очеретяними дахами.

У селі Коси було засновано першу на українському півдні школу лірників - музикантів, які грали на автентичному інструменті - колісній лірі.

 

Природа

Природа в цій місцевості - це поєднання протилежностей. Рівнина переходить в гори, степ - в ліс. Листя поруч з хвоєю. Серед пагорбів - джерела малих річок та численні озера.

Якщо вам потрібен відпочинок від міського галасу, відвідайте справжнє село. Тут, у садибах, можна не тільки оселитеся, але й отримати страви традиційної кухні з місцевих продуктів. Зустрічайте світанок, милуйтеся краєвидами, гуляйте лісами, купайтеся в озерах, рибальте.

Зелений туризм є базовим на Поділлі. Цей край ідеально підходить для піших та велосипедних прогулянок. Тут можна навчитись їздити на конях на місцевому іподромі та провести активний відпочинок на воді.

 

Локальні продукти

Це - справжній місцевий бренд. Тут панує культура зерна, з якого печуть хліб, вертути, книші, плацинди та паляниці. Місцеві фермери вирощують не тільки зерно, а ще огірки, помідори та, навіть, лісові ягоди. До цих страв пасує свіжа коров'яча, козина та овеча бринза. Буденними є страви молдавської кухні: мамалига, зама, чорба, мітітеї.

В селі Мала Олександрівка можна скуштувати навіть традиційні чеські страви: кнедлі, нудлі, трдло, бухти, брамборак.

 

 

 

 

 

 

Традиції

Край багатий своєю історією та традиціями. Зранку женці йдуть з піснями у поле і просять у Творця витривалості. Чоловіки жнуть пшеницю, а жінки в'яжуть снопи. Зібраний врожай складають на підводу і везуть на подвіря, де обмолочують збіжжя, і господар ховає зерно в комору. Вінок  найкращого колосся прикрашають і вішають на покутню стіну.

Однією з найважливіших традицій є випікання домашнього хліба. Сам процес починається ще до сходу сонця. Ніяких особливих секретів: борошно, вода, опара. 

 

 

 

 

 

 

 

Туристичні об'єкти

Садиба, економія, парк Юрьєвичів (Юревичів) в Нестоїті

Рід польських землевласників Юрьєвичів (Юревичів) володів долиною Тростянця; Станіслав Юрьєвич в Одесі володів палацом Потоцьких-Наришкіних, а після його смерті син продав цю перлину одеської архітектури Григорію Маразлі, який в свою чергу віддав палац під Художній музей; герб Юрьєвичів досі розміщений на будівлі Одеського художнього музею.

Палац Леонтовичів в Косах

Дворянський рід Леонтовичів походив з лівобережної козацької старшини, замовник палацу Гаврило Леонович був відставним військовим і ватажком повітового дворян, його донька Клавдія стала дружиною відомого одеського художника Миколи Кузнєцова.

 

 

 

 

 

 

Садиба Маслінського у Вишневому

Приклад архітектури дворянських маєтків.

"Казковий сад" в Борщах

Пам'ятка природи.

Економія Євгена Чикаленка в Перешорах

Євген Чикаленко - один з кандидатів в гетьмани у 1918 р., меценат, видатний політичний та громадський діяч.  Садибу Чикаленка відвідували відомі українські митці та політики початку XX століття. В селі розташовані мальовничі руїни православного храму, поруч - екологічна пам'ятка - урочисько "Гамора".

Залізнична станція в Мардарівці

Типова раніше, але рідкісна тепер споруда.

Школа лірників в Косах

Шкільні музеї (Нестоїта, Коси, Куяльник)

Дід-Чабан в Нестоїті

Очеретяні дахи в долинах Ягорлика та Тростянця (Нестоїта, Гонората, Любомирка, Глибочок)

Яр Гертоп

Пляж в Косах

Кінна ферма

Місце для пікніку, ставок на річці Тростянець, Нестоїта - Нова Кульна

Державний кордон між Річчю Посполитою та Османською Імперією

 

Групові тури

(з можливістю комбінування та додання ночівлі і рекреаційної програми: рибалка, велопрогулянка, піша прогулянка, сільські промисли, розваги на озерах)

Етно-гастро тур "Ягорлицька веселка"

Подорож на три свята: чеське, молдавське, українське

 

На берегах Ягорлика жили і живуть десятки народів. Тут триста років проходив польсько-турецький кордон. Усі народи та держави залишили по собі в спадок різні елементи традиційної культури.

Кочовики навчили ягорличан доїти молоко та виготовляти з нього сир.

Землеробські племена стали молоти зерно, варити куліш та пекти хліб.

Античні греки завезли традицію виготовлення вина. Зараз тут можна скуштувати неперевершені страви за молдавськими, українськими та чеськими рецептами.

 

Український другий сніданок біля Діда-Чабана в селі Нестоїта - налисники, книші, бринза, плацинди, узвар. Народний традиційний фольклор.

Знайомство з експозицією краєзнавчого музею, маєтком Юрьєвичів, мисливським будинком (економією) Юрьєвичів.

Молдавський обід на ставку. Фольклор та дегустація вина з бринзою. Прогулянка долиною річки Тростянець до Старої Кульни. Вільний час в рекреаційній зоні.

 

Чеська вечеря. Екскурсія до села Мала Олександрівка (Чехи). Традиційний чеський фольклор та частування.

 

 

Еко-тур

"Ягорлицький лісостеп"

Подорож долиною Ягорлика - історико-географічним кордоном Поділля

 

Береги цієї річки були свідками козацько-яничарських поєдинків, битв кочових племен за пасовища, розбійницьких нападів та копіткої чабанської праці.

Водночас Ягорлик незмінно лишався життєдайним для звірів з навколишніх ярів та лісів, птахів та річкових мешканців. В пошуках лікарських рослин, спецій та диких ягід ми подолаємо кордон між лісом і степом, а потім помандруємо до мальовничого і загадкового степового яру Гертоп.

 

Екскурсія до очеретяних хат Любомирки. Піша прогулянка лівим берегом Ягорлика до Гонорати (екостежка 5 км за 2 години). Збір лікарських рослин. Спостерігання за платами. Переїзд до села Коси.

 

Обід в Косах: рибні стави. Відпочинок на ставку. Підйом до панорамного хвойного лісу над Косами. По обіді - прогулянка до Гертопів (екостежка 3 км за 1 годину).

 

 

 

Агро-тур "Ягорлицьке зерно"

Мандрівка до сільськогосподарських об'єктів - ферм, млинів

 

Місцевий чорнозем привабив землеробів майже сім тисяч років тому. Відтоді впродовж тисячоліть зерна, посіяні у ягорлицький чорнозем, дають багаті врожаї, а ягорличани мелють їх на борошно і печуть смачнючу перепічку. Тут же п'ять тисяч років тому приручили дикого коня - і відтоді ця благородна істота у всьому допомагає людині. Весь сільськогосподарський процес від зерен до перепічки, від пасовиська до бринзи, від вирощування ягід до приготування з них джемів та вареників - у турі "Ягорлицьке зерно".

 

Майстер-класи з традиційних видів обробки землі, збирання врожаю, ліплення вареників або випікання хліба

Візит до тваринницької ферми в Гертопах, можливість подоїти корову чи козу та приготувати домашній сир.

Майстер-клас з ліплення вареників

 

 

 

 

 

Контакти

Спеціаліст по туризму

(забронювати житло, дізнатись про наявні тури тощо)

+38 099 519 6980

Додатковий відпочинок:

Відпочинок біля водойми, танці під живу музику

Іпотуризм, "овіотерапія", екотуризм

Рибна ловля, катання на катері

Загальноосвітня екскурсія на сучасний млин

Виготовлення міні-скульптур для садового дизайну

Приготування страв чеської кухні за попередньою домовленістю

Бджолярство: майстер-клас зі збору меду

  

 

Поїсти:

 

Кафе (с. Коси):

Кафе на пляжі (рибні страви)

Магазин і кафе "Троянда"

 

Магазини

с. Нестоїта:

вул. Шкільна

вул. Центральна

вул. Іванівська, 11

с. Коси:

магазин "Троянда"

 

Локація:

Україна, Одеська область, Подільський район, Куяльницька ОТГ

 

</div>
Вхід
Посилання
Блог Публічної бібліотеки ім. Є. Чикаленка Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради
Архів
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright ЦБС © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz