Меню сайта
Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Друзі сайту
...

Історія центральної районної бібліотеки

 

Добра розумна книга - свято для людини. В ній мудрість століть, краса і людяність, джерело безмежних пізнань. І коли дивишся на схилені над книгою в затишному залі юні голови, згадуєш, як це було раніше...

Багато котовчан ще пам'ятають, як в 1944 році при райвиконкомі була організована бібліотека. Вся громадкість міста взяла участь в збиранні книг. Котовчани подарували бібліотеці сотні книг.

Першими організаторами були працівники бібліотеки - завідуюча Ніна Семенівна та бібліотекар Таранюк Євгенія Євдокимівна. Книжковий фонд бібліотеки збирався шляхом підвірного обходу і розміщався в одній книжковій шафі.

Перша книга, дарунок бібліотеці, - Шишкова «Тайга» - записана в інвентарну книгу в 1944 році за номером 1. Дарували бібліотеці книги з дарчими написами Гончар, Пасхалов, Купченко, Закривидорога та інші.

І вже за кілька місяців бібліотекою користувалися 360 читачів.

В 1945 році фонд бібліотеки склав уже майже 2900 примірників книг. На той час бібліотека обслуговувала 850 читачів: дорослих та дітей.

Книжковий фонд поповнювався книгами, подарованими бібліотеці авторами - відомими українськими письменниками. Так, український поет Павло Тичина прислав нам цілу бібліотеку своїх творів. Надіслали свої твори і Олесь Гончар, А. Дімаров, Петро Панч, І. Нехода. М. Нагнибіда, М. Тарновський. Книги Остапа Вишні, Юрія Яновського надіслали їх родини.

В 1947 році від дорослої бібліотеки було відділено самостійну дитячу бібліотеку, яка розташувалася в Будинку піонерів.

В 1949 році для нашої бібліотеки було виділене інше приміщення по вулиці Осипенко з абонементом, читальним залом та методичним відділом. Завідуючою бібліотеки становиться Губанова Зінаїда Осипівна - відмінник бібліотечної справи, якої, на превеликий жаль, вже не має серед нас.

               В 1950 році книжковий фонд бібліотеки досяг 13000 примірників. В ті роки дарували нам свої книги і письменники Одеси І. Радченко, В. Лясковський, Ю. Трусов, В. Іванович, В. Бершадський та інші. Надіслали в бібліотеку книжки з хвилюючими дарчими написами і відомі космонавти Ю. Гагарін на книзі «Дорога в космос» та Г. Тітов на книзі «700000 км в космосі». Читачі з великим задоволенням роздивляються автографи авторів та дарчі написи на всіх цих книгах.

 

В той час в бібліотеці було багато громадських помічників. Повсякденну допомогу в роботі надавали члени Ради бібліотеки, які проводили голосні читання, знайомили з новинками літератури та періодичними виданнями, одержуваними бібліотекою.

В 1970 році бібліотека переходить в 2-х поверхове приміщення по вулиці 50-річчя Жовтня 141, де знаходиться і зараз. Тут розташувались красивий, світлий читальний зал на 40 місць з книгосховищем, абонемент з книгосховищем, юнацький та методичний відділи. Назустріч побажанням спеціалістів сільського господарства в бібліотеці відкривається і кабінет сільськогосподарської літератури.

Районна бібліотека стає методичним центром для сільських та місцевих масових бібліотек. Організовує виїзди в сільські бібліотеки, навчання для сільських бібліотекарів, проводить семінари, практикуми, стажування.

Цікаві заходи проводять працівники і в бібліотеці: читацькі конференції, літературні вечори, бібліографічні огляди та інші. Так, цікавою та змістовною була зустріч з письменниками братніх республік: прозаїком Володимиром Бєляєвим і поетом Олексієм Марковим з Москви, поетом і прозаїком Володимиром Торопигіним з Ленінграду, одеситом-прозаїком Юрієм Трусовим та поетом Володимиром Морозом в 1973 році, про що свідчать залишені на пам'ять автографи.

В 1979 році бібліотеки району об'єднуються в Централізовану бібліотечну систему на чолі з   районною   бібліотекою.   При   районній   бібліотеці      були   утворені   нові   відділи:   відділ комплектування та обробки літератури, відділ організації та використання єдиного фонду, які централізовано комплектували, обробляли, вели облік та розподіл літератури між всіма філіями системи.

Директором Котовської ЦБС призначається Шуляк Оксана Василівна. Але попрацювала директором вона не довго, не могла працювати без своїх улюблених читачів і повернулася до абонементу. З 1980 року стає директором Котовської ЦБС Болган Наталія Миколаївна. Молода, енергійна, але не достає їй досвіду, тому вона переходить працювати бібліотекарем читального залу, а місце директора займає досвідчений фахівець Фроловська Тетяна Тимофіївна, людина, яка любить свою професію. Саме вона створює при бібліотеці агітбригаду «Книга», до складу якої входять молоді працівники, яка виїжджає в різні куточки району, знаходить свою аудиторію на підприємствах, у колгоспах, знайомлячи її з оперативними новинами в житті країні та краю. Досвід роботи цієї агітбригади висвітлювався, навіть, в журналі всесоюзного значення «Бібліотекар».

Виділялися бібліотеки Котовщини і своїм наглядним оформленням. Таких книжкових виставок та стендів на полірованих дошках, художньо оформлених, оздоблених чеканками, не було, навіть, в області.

Централізована система в той час одержує багато обладнань, стелажі, шафи, аудитори і столи, телевізор, піаніно, меблі для довідкового апарату не лише для центральної бібліотеки, а й для всіх сільських бібліотек-філій. Одержує бібліотека і багато літератури - до 70 тисяч екземплярів книг і брошур на рік. Майже всі періодичні видання, які видавалися тоді на території країни, були доступні читачам нашого району.

Новостворений відділ комплектування та обробки літератури очолює Лірник Л. Д., яка працювала в районній бібліотеці з 1965 року. Під її керівництвом працювали дванадцять бібліотекарів відділу. Протягом 30 років залишається вона на цій посаді, хоча сьогоднішня кількість працівників відділу всього двоє. її незмінним помічником на протязі всіх цих років залишається провідний бібліотекар-редактор Жирун Л. Я.

З 1976 року працює в бібліотеці на різних посадах Фарфурак В. Д. Більше 20 років своєї праці віддала вона методико-бібліографічному відділу і зараз його очолює. Поруч з нею працює і провідний методист методико-бібліографічного відділу Карп Р. М.. бібліотечний шлях якої також розпочинався з того ж року. Багатьом молодим бібліотекарям системи передали вони свій досвід, допомогли в освоєнні азів бібліотечної професії.

Тривалий час працює в бібліотеці і Лук'янчук Л. Є. Починала свою трудову діяльність вона у методичному відділі, але більш до душі прийшлася їй робота в читальному залі районної бібліотеки, де вона працює майже 30 років і користується заслуженим авторитетом читачів.

З 1984 року на посаду директора Котовської ЦБС призначено Шапран Ольгу Михайлівну. Протягом 16 років Ольга Михайлівна очолювала бібліотечний колектив, разом з працівниками здійснювала виїзди з методичною допомогою в сільські бібліотеки. ЦРБ займала перші місця в області по обслуговуванню читачів та проведенні масових заходів. Саме в цей період при бібліотеці створюються літературно-музичний клуб «Поетон» та клуб спілкування «Тема», які набули широкої популярності серед мешканців міста та району.

Сьогодні Ольга Михайлівна займає посаду начальника районного відділу культури і користується чималим авторитетом у своїх колег та райдержадміністрації. Ольга Михайлівна пройшла всі ази бібліотечної справи і досі з турботою і увагою відноситься до проблем бібліотечних закладів та їх працівників.

Чимало досвідчених фахівців, добрих знавців своєї справи прийшло в бібліотеку в дев'яностих роках. Кожен з них зробив свій значний внесок в розвиток бібліотеки, залишив помітний слід в її історії. Так, багато років відданої бібліотеці праці віддала нині завідуюча відділом єдиного фонду Поросятковська Л. Д., в якої талант бібліотекаря тісно переплітається з талантом художника. Оформлена нею наглядність прикрашає багато бібліотек всієї системи.

 

Чималою повагою та авторитетом серед читачів та співробітників бібліотеки користувалися провідні бібліотекарі Ломакіна М. І., Сорокіна Н. В., заст. директора ЦБС Пашкевич З. З., які нині на заслуженому відпочинку. На заслуженому відпочинку перебуває сьогодні і «справжня Леонтьєва Котовщини» колишня завідуюча відділу обслуговування читачів Говорова Р. М., яка була організатором і незмінною ведучою засідань клубу спілкування «Тема» при бібліотеці. Ці ветерани є і сьогодні справжнім взірцем для всіх бібліотекарів ЦБС.

 

 

 

 

 

 

З 2000-го по 2007 рік посаду директора ЦБС займає Костенко Т. В., яка внесла вагомий внесок в розвиток ЦБС району. За велику організаційну та методичну роботу з сільськими філіями системи директора було не один раз відзначена грамотами.

 

 

 

 

 

 

 

 

З 2007 року колектив Котовської ЦБС очолює Дюгаєва Світлана Миколаївна. Свою трудову діяльність вона розпочинала в нашій бібліотеці, продовжила сімейну жіночу династію бібліотекарів. З її приходом в бібліотеці сформована нова команда однодумців: заступник директора ЦБС Бензар Л. І., заступник директора по роботі з дітьми Токаренко Т. А., які підтримала Світлану Миколаївну на шляху впровадження новітніх технологій в бібліотечні процеси, підключення бібліотеки до мережі Інтернет та створення власних інтернер-ресурсів, активізації краєзнавчої роботи бібліотеки (створення краєзнавчого відділу - міні-музею) та проведенні різноманітних конкурсів серед працівників системи та читачів району, розпочалась ефективна робота з міжнародними грантами.

Новими працівниками поповнився і відділ обслуговування читачів: завідуюча відділом Попова О. В., бібліотекар-краєзнавець Балабан Н. І., молоді бібліотекарі Інтернет-центру ЦРБ Дюгаєва О. М. та  Вербицька І. С.

 

Сучасний книжковий фонд бібліотеки нараховує майже 50 тисяч книг, брошур та періодичних видань. Обслуговує бібліотека 3000 користувачів і видає 67 тисяч книг у рік.

 

Центральна районні бібліотека є головним ідеологом бібліотечної політики в районі, лідером бібліотечної справи, ініціатором найцікавіших бібліотечних акцій. Під її керівництвом  проходили великі акції для громади району: «Я обираю життя», «Право на здоров'я», «Родинна пам'ять про війну», "Свята земля серпанку і калини", «Бібліотека просто неба», «Бібліотека українського воїна», «Подаруй бібліотеці книгу» та ін.

 

Районна бібліотека, як опорна бібліотека ЦБС і методичний центр системи,  має в порівнянні з філіями значно більший ресурсний потенціал, міцну матеріальну базу, сучасне технічне обладнання.

З грудня 2010 року при бібліотеці відкрито Інтернет-центр, створений за проектом Посольства США в Україні  "LEAP". Читальна зала бібліотеки, де розташований Інтернет-центр, зона WI-FI, є сучасний медіа проектор, екран, фліпчарт (магнітно-маркерна дошка), працює сьогодні в якості хабу (чи коворкінг-центру) для всієї громади району. На його території збираються на засідання громадські організації Котовщини, проходять тренінги та різноманітні заходи під егідою районної адміністрації.

 

На базі районної бібліотеки діють центр обслуговування громадян  (ЦОГ), який долучає громаду до електронного урядування, навчаючи навичкам роботи з офіційною інформацією;  читацький салон «Бестселер», який об’єднує творчих людей району, та молодіжний поетичний клуб «Джерело» для обдарованої молоді.

 

 

 

 

 

В бібліотеці створено авторський фонд Богдана Сушинського, який налічує вже понад 100 примірників книжок. Сам письменник є частим гостем бібліотеки. Зустрічі з ним завжди збирають багато читачів, працівників бібліотеки, творчих людей району.

 

 

 

 

 

 

З 2016 року на базі бібліотеки працює Територія Z, відкрита спільно з командою Одеського національного економічного університету Enactus ONEU, де щонеділі збираються креативні, творчі, освічені молоді люди з міста та району, запрошують тренерів, зустрічаються з успішними місцевими підприємцями, психологами, навчаються азам бізнесу, психології успішної людини. 

 

 

З початку 2016 року в бібліотеці працює в районній бібліотеці відкрито Пункт європейської інформації, створений завдяки перемозі у конкурсі «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках» за проектом від УБА (Української Бібліотечної Асоціації) та Європейського Союзу (програма «Еразмус+»). Пункт  надає можливість оперативно та ефективно інформувати жителів громади району щодо питань європейської інтеграції, знайомить з перевагами європейських стандартів життя людей, з історією, економікою та культурою різних країн Європи, з традиціями та обрядами європейських народів, розповідає молоді про європейські освітні заклади та можливість отримання такої освіти для пересічних українців.

В рамках Року англійської мови в Україні в бібліотеці відкрито "English Speaking Club" для мешканців Котовського району, який допомагає безкоштовно удосконалити розмовну англійську мову шляхом спілкування з викладачами, перегляду англомовних фільмів, читання художньої літератури мовою оригіналу.

 

 

 

Бібліотекарі районної бібліотеки постійно підвищують свій фаховий рівень з інноваційної роботи в бібліотечній сфері, відвідуючи регіональні та обласні тренінги, конференції, семінари. Як методичний центр для усієї ЦБС районна бібліотека готує та проводить семінари, практикуми, бібліотечні четверги, проводить заняття для молодих бібліотекарів у ''Бібліотечному ліцеї", розроблює та проводить масові заходи для жителів району.

 

Завдяки різноманітності свого фондів та реалізації бібліотечних програм районна бібліотека надає необмежених доступ всім жителям району до інформації, допомагає пізнати нашим читачам історію та традиції національних та світових культур, культури свого краю, сприяє всебічному розвитку моральних якостей молоді, забезпечує зв'язок минулого і сьогодення. Вільний доступ до користування фондами районної бібліотеки має кожний житель району. І саме головне для нас, щоб наші користувачі не виходили за межі бібліотеки з почуттям розчарування, не отримавши необхідної інформації.
 

 

 

...
ЦОГ

Молодь, для вас!
Вход
Архів
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright ЦБС © 2021
Бесплатный хостинг uCoz