Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради
Меню сайту
Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Друзі сайту

Історія центральної бібліотеки

 

Добра розумна книга - свято для людини. В ній мудрість століть, краса і людяність, джерело безмежних пізнань. І коли дивишся на схилені над книгою в затишному залі юні голови, згадуєш, як це було раніше...

Багато котовчан ще пам'ятають, як в 1944 році при райвиконкомі була організована бібліотека. Вся громадкість міста взяла участь в збиранні книг. Котовчани подарували бібліотеці сотні книг.

Першими організаторами були працівники бібліотеки - завідуюча Ніна Семенівна та бібліотекар Таранюк Євгенія Євдокимівна. Книжковий фонд бібліотеки збирався шляхом підвірного обходу і розміщався в одній книжковій шафі.

Перша книга, дарунок бібліотеці, - Шишкова «Тайга» - записана в інвентарну книгу в 1944 році за номером 1. Дарували бібліотеці книги з дарчими написами Гончар, Пасхалов, Купченко, Закривидорога та інші.

І вже за кілька місяців бібліотекою користувалися 360 читачів.

В 1945 році фонд бібліотеки склав уже майже 2900 примірників книг. На той час бібліотека обслуговувала 850 читачів: дорослих та дітей.

Книжковий фонд поповнювався книгами, подарованими бібліотеці авторами - відомими українськими письменниками. Так, український поет Павло Тичина прислав нам цілу бібліотеку своїх творів. Надіслали свої твори і Олесь Гончар, А. Дімаров, Петро Панч, І. Нехода. М. Нагнибіда, М. Тарновський. Книги Остапа Вишні, Юрія Яновського надіслали їх родини.

В 1947 році від дорослої бібліотеки було відділено самостійну дитячу бібліотеку, яка розташувалася в Будинку піонерів.

В 1949 році для нашої бібліотеки було виділене інше приміщення по вулиці Осипенко з абонементом, читальним залом та методичним відділом. Завідуючою бібліотеки становиться Губанова Зінаїда Осипівна - відмінник бібліотечної справи, якої, на превеликий жаль, вже не має серед нас.

               В 1950 році книжковий фонд бібліотеки досяг 13000 примірників. В ті роки дарували нам свої книги і письменники Одеси І. Радченко, В. Лясковський, Ю. Трусов, В. Іванович, В. Бершадський та інші. Надіслали в бібліотеку книжки з хвилюючими дарчими написами і відомі космонавти Ю. Гагарін на книзі «Дорога в космос» та Г. Тітов на книзі «700000 км в космосі». Читачі з великим задоволенням роздивляються автографи авторів та дарчі написи на всіх цих книгах.

 

В той час в бібліотеці було багато громадських помічників. Повсякденну допомогу в роботі надавали члени Ради бібліотеки, які проводили голосні читання, знайомили з новинками літератури та періодичними виданнями, одержуваними бібліотекою.

В 1970 році бібліотека переходить в 2-х поверхове приміщення по вулиці 50-річчя Жовтня 141, де знаходиться і зараз. Тут розташувались красивий, світлий читальний зал на 40 місць з книгосховищем, абонемент з книгосховищем, юнацький та методичний відділи. Назустріч побажанням спеціалістів сільського господарства в бібліотеці відкривається і кабінет сільськогосподарської літератури.

Районна бібліотека стає методичним центром для сільських та місцевих масових бібліотек. Організовує виїзди в сільські бібліотеки, навчання для сільських бібліотекарів, проводить семінари, практикуми, стажування.

Цікаві заходи проводять працівники і в бібліотеці: читацькі конференції, літературні вечори, бібліографічні огляди та інші. Так, цікавою та змістовною була зустріч з письменниками братніх республік: прозаїком Володимиром Бєляєвим і поетом Олексієм Марковим з Москви, поетом і прозаїком Володимиром Торопигіним з Ленінграду, одеситом-прозаїком Юрієм Трусовим та поетом Володимиром Морозом в 1973 році, про що свідчать залишені на пам'ять автографи.

В 1979 році бібліотеки району об'єднуються в Централізовану бібліотечну систему на чолі з   районною   бібліотекою.   При   районній   бібліотеці      були   утворені   нові   відділи:   відділ комплектування та обробки літератури, відділ організації та використання єдиного фонду, які централізовано комплектували, обробляли, вели облік та розподіл літератури між всіма філіями системи.

Директором Котовської ЦБС призначається Шуляк Оксана Василівна. Але попрацювала директором вона не довго, не могла працювати без своїх улюблених читачів і повернулася до абонементу. З 1980 року стає директором Котовської ЦБС Болган Наталія Миколаївна. Молода, енергійна, але не достає їй досвіду, тому вона переходить працювати бібліотекарем читального залу, а місце директора займає досвідчений фахівець Фроловська Тетяна Тимофіївна, людина, яка любить свою професію. Саме вона створює при бібліотеці агітбригаду «Книга», до складу якої входять молоді працівники, яка виїжджає в різні куточки району, знаходить свою аудиторію на підприємствах, у колгоспах, знайомлячи її з оперативними новинами в житті країні та краю. Досвід роботи цієї агітбригади висвітлювався, навіть, в журналі всесоюзного значення «Бібліотекар».

Виділялися бібліотеки Котовщини і своїм наглядним оформленням. Таких книжкових виставок та стендів на полірованих дошках, художньо оформлених, оздоблених чеканками, не було, навіть, в області.

Централізована система в той час одержує багато обладнань, стелажі, шафи, аудитори і столи, телевізор, піаніно, меблі для довідкового апарату не лише для центральної бібліотеки, а й для всіх сільських бібліотек-філій. Одержує бібліотека і багато літератури - до 70 тисяч екземплярів книг і брошур на рік. Майже всі періодичні видання, які видавалися тоді на території країни, були доступні читачам нашого району.

Новостворений відділ комплектування та обробки літератури очолює Лірник Л. Д., яка працювала в районній бібліотеці з 1965 року. Під її керівництвом працювали дванадцять бібліотекарів відділу. Протягом 30 років залишається вона на цій посаді, хоча сьогоднішня кількість працівників відділу всього двоє. її незмінним помічником на протязі всіх цих років залишається провідний бібліотекар-редактор Жирун Л. Я.

З 1976 року працює в бібліотеці на різних посадах Фарфурак В. Д. Більше 20 років своєї праці віддала вона методико-бібліографічному відділу і зараз його очолює. Поруч з нею працює і провідний методист методико-бібліографічного відділу Карп Р. М.. бібліотечний шлях якої також розпочинався з того ж року. Багатьом молодим бібліотекарям системи передали вони свій досвід, допомогли в освоєнні азів бібліотечної професії.

Тривалий час працює в бібліотеці і Лук'янчук Л. Є. Починала свою трудову діяльність вона у методичному відділі, але більш до душі прийшлася їй робота в читальному залі районної бібліотеки, де вона працює майже 30 років і користується заслуженим авторитетом читачів.

З 1984 року на посаду директора Котовської ЦБС призначено Шапран Ольгу Михайлівну. Протягом 16 років Ольга Михайлівна очолювала бібліотечний колектив, разом з працівниками здійснювала виїзди з методичною допомогою в сільські бібліотеки. ЦРБ займала перші місця в області по обслуговуванню читачів та проведенні масових заходів. Саме в цей період при бібліотеці створюються літературно-музичний клуб «Поетон» та клуб спілкування «Тема», які набули широкої популярності серед мешканців міста та району.

Сьогодні Ольга Михайлівна займає посаду начальника районного відділу культури і користується чималим авторитетом у своїх колег та райдержадміністрації. Ольга Михайлівна пройшла всі ази бібліотечної справи і досі з турботою і увагою відноситься до проблем бібліотечних закладів та їх працівників.

Чимало досвідчених фахівців, добрих знавців своєї справи прийшло в бібліотеку в дев'яностих роках. Кожен з них зробив свій значний внесок в розвиток бібліотеки, залишив помітний слід в її історії. Так, багато років відданої бібліотеці праці віддала нині завідуюча відділом єдиного фонду Поросятковська Л. Д., в якої талант бібліотекаря тісно переплітається з талантом художника. Оформлена нею наглядність прикрашає багато бібліотек всієї системи.

 

Чималою повагою та авторитетом серед читачів та співробітників бібліотеки користувалися провідні бібліотекарі Ломакіна М. І., Сорокіна Н. В., заст. директора ЦБС Пашкевич З. З., які нині на заслуженому відпочинку. На заслуженому відпочинку перебуває сьогодні і «справжня Леонтьєва Котовщини» колишня завідуюча відділу обслуговування читачів Говорова Р. М., яка була організатором і незмінною ведучою засідань клубу спілкування «Тема» при бібліотеці. Ці ветерани є і сьогодні справжнім взірцем для всіх бібліотекарів ЦБС.

 

 

 

 

 

 

З 2000-го по 2007 рік посаду директора ЦБС займає Костенко Т. В., яка внесла вагомий внесок в розвиток ЦБС району. За велику організаційну та методичну роботу з сільськими філіями системи директора було не один раз відзначена грамотами.

 

 

 

 

 

 

 

 

З 2007 року колектив Котовської ЦБС очолює Дюгаєва Світлана Миколаївна. Свою трудову діяльність вона розпочинала в нашій бібліотеці, продовжила сімейну жіночу династію бібліотекарів. З її приходом в бібліотеці сформована нова команда однодумців: заступник директора ЦБС Бензар Л. І., заступник директора по роботі з дітьми Токаренко Т. А., які підтримала Світлану Миколаївну на шляху впровадження новітніх технологій в бібліотечні процеси, підключення бібліотеки до мережі Інтернет та створення власних інтернер-ресурсів, активізації краєзнавчої роботи бібліотеки (створення краєзнавчого відділу - міні-музею) та проведенні різноманітних конкурсів серед працівників системи та читачів району, розпочалась ефективна робота з міжнародними грантами.

Новими працівниками поповнився і відділ обслуговування читачів: завідуюча відділом Попова О. В., бібліотекар-краєзнавець Балабан Н. І., молоді бібліотекарі Інтернет-центру ЦРБ Дюгаєва О. М. та  Вербицька І. С.

 

 

 

 

 

На початку 2018 року в зв'язку з утворенням на території Подільського району Куяльницької об'єднаної територіальної громади ЦБС Подільського району була перейменована в Куяльницьку централізовану бібліотечну систему Подільського району Одеської області, а центральна районна бібліотека стає центральною бібліотекою Куяльницької ЦБС.

В червні 2021 року рішенням Куяльницької сільської ради Куяльницька централізована бібліотечна система була реорганізована в Публічну бібліотеку громади, якій було присвоєно ім'я відомого земляка, видатного громадського діяча та мецената культури Євгена Чикаленка, вихідця з села Перешори Мардарівського старостинського округу.

 

Центральна бібліотека Публічної бібліотеки імені Євгена Чикаленка сьогодні ‒ це не лише сховище  друкованих книг, а й відкритий культурно-інформаційний і дозвіллєвий простір для Куяльницької громади. Вона є місцем саморозвитку і духовного зростання, навчання і відпочинку, отримання унікальних послуг - і на практиці втілює девіз Української бібліотечної асоціації: "Бібліотека ‒ Всесвіт у зручному форматі".

Бібліотека має просторий абонемент та читальну залу з сучасним, креативним дизайном, із зручними для користувачів та бібліотекарів меблями. Книжковий фонд бібліотеки налічує понад 43 тисячі книг, періодичних та електронних видань, постійно поповнюється новими виданнями.

 

 

 

 

В грудні 2018 року в бібліотеці відкритий сучасний медіацентр, на території якого збираються на засідання громадські організації Подільщини, проходять різноманітні тренінги,  «круглі столи» з представниками влади і громадськості, фестивалі «Нове українське кіно»  та «Українське дитяче кіно» від компанії «Артхаус Трафік» та Державного агенства України з питань кіно.

 

 

 

 

 

 

Сучасна зала медіацентру є майданчиком для яскравих масових заходів для молоді, літературних вечорів для місцевих поетів, курсів з вдосконалення англійської мови, семінарів бібліотечних працівників громади. Родзинкою фонду медіацентру є нова література з додатковою віртуальною реальністю (енциклопедичні та довідкові видання), яка користується широкою популярністю серед підлітків та молоді.    

 

 

 

 

 

 

Підвищують імідж  бібліотеки Пункт вільного доступу до Інтернету в читацькій залі центральної бібліотеки, відкритий в 2010 році за грантовою програмою «LEAP» Посольства США в Україні, та Пункт європейської інформації, створений на початку 2016 року в  завдяки перемозі у конкурсі «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках» за проектом від УБА (Української Бібліотечної Асоціації) та Європейського Союзу (програма «Еразмус+»). Пункт  надає можливість оперативно та ефективно інформувати жителів громади  щодо питань європейської інтеграції, знайомить з перевагами європейських стандартів життя людей, з історією, економікою та культурою різних країн Європи, з традиціями та обрядами європейських народів, розповідає молоді про європейські освітні заклади та можливість отримання такої освіти для пересічних українців.

В 2020 році бібліотекарі центральної бібліотеки підключились до проєкту «Дія. Цифрова освіта» в рамках національної кампанії з цифрової грамотності «Будь на часі!» і допомагають користувачам безкоштовно здобути онлайн-освіту з цифрової грамотності.

Бібліотека має власні інформаційні ресурси: сайт Куяльницької ЦБС Подільського району, блог ЦБС, які широко висвітлюють діяльність системи, популяризують краєзнавчо-пошуковий доробок бібліотекарів громади, знайомлять з інформаційними порталами для молоді, з новинками книжкових фондів. Велику кількість підписників мають створені бібліотекою групи «Краєзнавчий гід» та «Поетична мозаїка» на сторінках Фейсбуку,  «Книга бібліотечна", "В обіймах слова".

На власній сторінці Публічної бібліотеки в Ютубі представлені власні проєкти: «Бібліотечний меридіан» та «Краєзнавча медіатека», «Літературний проєкт 12» з відеобесідами з популяризації сучасної української та світової літератури та історії краю.

Своя сторінка користувача є у бібліотеки і у Вікіпедії. В 2018 році бібліотекарі ЦБС вибороли перемогу у номінації «Найкраща вікістаття» у Всеукраїнському конкурсі «Культурна спадщина та видатні постаті краю», створивши статті, присвячені видатним землякам Євгену Подрушняку, Євгену Блажевському, Анатолію Ковальському, Олександру Корембліту.

 

 

Одним із пріоритетних напрямків роботи центральної бібліотеки є краєзнавча робота.  На базі бібліотеки щорічно проводиться огляд-конкурс «Мій рідний край, моя земля», проходять краєзнавчі читання, розкривається туристична привабливість краю, популяризується літературно-мистецьке надбання району. Центральна бібліотека є автором трьох краєзнавчих збірок: «Кожне сільце має своє слівце» (2011 рік) про звичаї, обряди та фольклор кожного села нашої громади та «У вишневому полоні» - збірки поезії місцевих аматорів (2019), краєзнавчого альманаху «Ягорлицький ключ» (2021), створеного за матеріалами, зібраними бібліотекарями громади з історію краю, його культурно-архітектурних пам’яток.

Невід’ємною складовою краєзнавчої роботи бібліотеки є робота по відродженню народних традицій свого краю, звичаїв, обрядів. Багато масових заходів проходить бібліотеці в напрямку патріотичного виховання молоді, до важливих календарних дат нашої країни. Активно популяризується бібліотекою література сучасних українських та світових письменників, місцевих авторів.

 Вже багато років на Подільщині при центральній бібліотеці діє добре відомий громаді літературний салон «Бестселер», членами якого є маститі літератори району.

В бібліотеці створено авторський фонд Богдана Сушинського, який налічує вже понад 100 примірників книжок.

На базі центральної бібліотеки створено систему професійної освіти, що включає проведення круглих столів, семінарів, майстер-класів, бібліотечного ліцею” (школа бібліотекарів-початківців). Методистами та бібліотекарями центральних бібліотек надаються бібліотекарям сільських філій багато консультацій, методичних рекомендацій щодо практичної роботи бібліотечних закладів, користування комп’ютерною технікою, пошуку інформації в інтернет-мережі, оновлення бібліотечних фондів (вилучення застарілої, зношеної літератури), оформлення бібліотечних приміщень, розкриття книжкового фонду, популяризації літератури, проведення масових заходів, ведення планово-звітньої роботи та ін.

 Фахівцями центральної  бібліотеки надається практична допомога сільським працівникам під час безпосередніх виїздів до сільських філій в розстановці фондів, відбору застарілої та зношеної літератури, в оформленні приміщень, в обслуговуванні комп’ютерної техніки тощо.

Бібліографом розробляються та видаються  для усіх філій бібліографічні матеріали, серед яких бібліографічні покажчики, інформаційні списки літератури, дайджести книжкових новинок.

Вдосконалюючи свій професійний рівень, представники центральної бібліотеки беруть щорічну участь в семінарах та тренігах обласних методичних центрів: Одеської універсальної наукової бібліотеки імені Грушевського та Одеської обласної бібліотеки для юнацтва, як офлайн, так і в режимі онлайн на платформі Zoom.

Центральна бібліотека є активною учасницею Всеукраїнських та регіональних соціологічних досліджень та опитувань, бере участь у різноманітних культурологічних проєктах.

 

Вхід
Посилання
Блог Публічної бібліотеки ім. Є. Чикаленка Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради Публічна бібліотека імені Євгена Чикаленка Куяльницької сільської ради
Архів
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright ЦБС © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz