Меню сайта
Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Друзі сайту
...

Історія села Куяльник

 

Село Куяльник - центр Куяльницької сільської об'єднаної територіальної громади, розташоване за 3 км від міста Подільськ Одеської області, біля гирла річки Великого Куяльника. 

В першій половині 19-го століття в гирлі річки Великий Куяльник був розташований маєток німецького графа Зеобаха. Після його смерті в 1860-61 роках маєток Куяльник і його володіння перейшли в підпорядкування Міністерства Двору і наділів. Землі були здані в оренду німцям-колоністам на термін в 50 років. Так з’явилися перші 29 дворів села Куяльник.

В центрі колонії збудували приміщення лютеранської церкви, при якій знаходилась і школа, по долині річки викопали три ставки. По закінченню терміну оренди поселення з усією землею відійшло Селянському поземельному банку, який в 1908-12 роках нарізав 90 хуторських і 27 відрубних ділянок.

Із загальної кількості було виділено дві ділянки площею 32 десятини 1594 сажні Ананьївському земству під опорний агропункт, а інші були продані заможним селянам, які прибували з різних сіл. Адміністративна колонія Куяльник з хуторськими ділянками оброчної статті №5 була віднесена до Бірзульської волості Ананьївського уїзду Херсонської губернії.

Таке положення проіснувало до 1917 року. В січні 1918 року в селі була встановлена радянська влада. Потім - роки колективізації, окупації в роки Другої Світової, післявоєнна відбудова і розквіт колгоспного життя.

В роки Другої Світової війни на фронтах воювали 339 жителів села. 122 з них за проявлену мужність і відвагу нагороджені орденами і медалями Радянського Союзу. 147 односельчан пали смертю хоробрих у боротьбі з нацизмом.

Ще до війни, в 1930 році на території села був організований колгосп ім. Ілліча — велике багатогалузеве господарство, яке мало 3956 га землі, в тому числі 3007 га орної землі. На землях колгоспу вирощували переважно озиму пшеницю, виноград. Значне місце посідало і садівництво з тваринництвом. Господарство вирощувало племінний молодняк великої рогатої худоби. З допоміжних підприємств працювала ремонтна майстерня.

В 1939 і 1956 рр. колгосп був учасником Всесоюзної сільськогосподарської виставки. За виробничі досягнення господарство у 1940 році було нагороджено орденом Трудового Червоного Прапору.

85 передовиків виробництва в різні роки були нагороджені орденами і медалями СРСР. Серед них – орденом Леніна – механізатор П.І. Замараєв, ланкова рільничої ланки А. В. Завгороднюк, майстер-наладчик Н.Н.Білоусов, орденом Жовтневої Революції – бригадир тракторної бригади Г.М. Голтуренко. Головному зоотехніку колгоспу М.І. Аладіної присвоєно звання заслуженого зоотехніка УРСР.

В селі діяла хлібопекарня, швейна майстерня, діяла восьмирічна школа, клуб на 100 місць, бібліотека з книжковим фондом в 6 тисяч примірників, фельдшерсько-акушерський пункт, ясла-сад, два магазини (серед яких єдиний на весь район ювелірний магазин), відділення зв'язку, ощадкаса.

В історії села залишив відбиток сільський умілець Степан Іванович Мойсеєнко, 1925 року народження, який власноруч зібрав аеросани та мінітрактор.

В 1979 році було побудовано приміщення сільської ради, в якому розмістились ще і пошта і бібліотека.

В 2003 році село Куяльник газифікували. В 2004 році почалося будівництво нової церкви. 2005 рік - початок будівництва нової школи, а в 2009 році відбулось відкриття цієї школи.

В 2010 році вступив в дію храм Св. Апостола і Євангеліста Іоанна Богослова

18 грудня 2014 в сільській бібліотеці відкрився один із перших інтернет-центрів, а в 2019 році – доповнений новою технікою та сучасними меблями.

29 жовтня 2017 року село Куяльник стало центром Куяльницької сільської об'єднаної територіальної громади.

В 2018 році в селі був відкритий дитячий майданчик та проведено освітлення всіх вулиць села.

В 2019 році відкрився дитячий садочок та відремонтована дорога по провулку Шевченка.

...
ЦОГ

Молодь, для вас!
Вход
Архів
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright ЦБС © 2020
Бесплатный хостинг uCoz