Меню сайта
Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Друзі сайту
...

Історія села Станіславка

 

Історію виникнення села Станіславки розповіла завідуюча сільською бібліотекою Валентина Христич:

«Вітер історії не стихає, приносячи звістки з давнини. Наше село виникло завдяки серії заходів, які проводив царський уряд Росії в 1907-1911 роках, відомих під назвою «Столипінська аграрна реформа».

В південно-західній частині Подільської губернії в кінці ХІХ та на початку ХХ століття розпочалось будівництво залізничної дороги Слобідка – Бельці та цукрового заводу в місті Рибниця. На новобудові залізничної дороги працювали десятки тисяч позбавлених волі, солдатів –штрафників і вільнонайманих із числа сільських жителів із населених пунктів, які найближче розташовані до залізничної колії. Це села Стара Кульна, Чорна, Гавіноси, Топала.

Валки підврд із Чорнянської волості на станцію Колбасна і назад крізь лісовий масив, який вкривав схили, через місточок, через річку Тростянець завжди відпочивали на лівому березі річечки, особливо в негоду. Тут при дорозі Чорна – Колбасна й виникли перші житлові будівлі, корчма, три невеличкі хатини, землянки, куріні та навіси для коней та волів.

В корчмі люди могли поїсти, випити вина, відпочити, перечекати негоду. Це місце відпочинку та зупинки молдавани із ближніх сіл називали «Дайбаші», що в перекладі з молдавської означало «два баня», тобто дві грошові одиниці. Пізніше цим словом вони називали плату за свою тяжку працю на будівництві залізничної колії, заготівлі лісу і виготовлення шпал із дубу. В них виникло прислів’я: «ну фаче нич дой бань», що в перекладі означає «Не коштує гроша ламаного». Тому перша назва нашого села звучала як «Дойбани», а українці вимовляли "Долбани".

Серед поміщиків, великих землевласників в межиріччі річок Дністер і Південний Буг був рід Юревичів. Вони володіли землями в Ольгопольському та Нестоїтському повітах. Більшість населених пунктів було названо по імені землевласників:

Юревич Яся –с. Ясиново,

Юревич Фелікс –с. Феліксово,

Юревич Станіслав –с. Станіславка.

На початку XX століття на лівому боці балки знаходився ліс «Урочище Мензелівка», де Юревичі проводили полювання на диких звірів та птицю. Потім тут виникла ферма поміщика Станіслава Юревича, і село почали називати Станіславка.

...
ЦОГ

Молодь, для вас!
Вход
Архів
Статистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0
Copyright ЦБС © 2020
Бесплатный хостинг uCoz