Меню сайту
Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Друзі сайту
Літературне життя Подільщини (Котовщини)

     
Основним направленням культурного життя нашого району є літературні об’єднання, яких у нашому місті аж три: «Промінь», «Ліра» та « Аркадійський клуб». Саме тут сформувалось ядро із творчих, інтелігентних людей, справжніх аристократів духу, які самим своїм існуванням, своєю творчою та видавничою діяльністю піднімають рівень міста до рівня буття будь-якого поважного обласного центру.
    Літературне життя нашого міста почалося після звільнення Подільська (Котовська) від німецько-фашистських загарбників 31 березня 1944 року коли люди, які любили поезію та літературу, почали збиратись в гуртки, якими на той час керував Павло Кобилянський. В жовтні 1944 року вийшла газета «Перемога», редактором якої став Іван Скляр, саме до 1963 року в ній і розміщувались вірші (переважно писали прозу, маленькі усмішки). З перших номерів цієї газети почали друкувати вірші Кобилянського, який також багато проводив літературних вечорів в нашому місті. З 1963 по 1991 рік друкувалися літературні твори наших земляків в виданні «Ленінський прапор» і вже з 1991 року по сьогодення в газеті «Котовські вісті». Заступник газети автоматично ставав головою літературного об’єднання. У 60-70-х роках з’явилася ціла плеяда поетів: Володимир Капустін, Олександр Столяренко, Леонід Табак, Євгенія Горбунова, Павло Левченко, Анатолій Сидоренко, Тетяна Фурса та інші. В 1971 році дали назву літературному об'єднанню «Промінь», у якого уже був свій статус. З 1981 по 1997 рік літературне об’єднання (далі - ЛО) не працювало, але творчі котовчани намагались за свій кошт видавати окремі збірки, друкувалися в обласних виданнях. У 1997 році поети Котовська поставили питання про відновлення пленарних засідань, саме тоді Анатолій Ковальський був заступником редактора газети "Котовські вісті" до 2000 року, а з 2000 по 2008 рік Анатолій Ковальський, працюючи редактором газети, взяв на себе функцію керівника літературного об'єднання "Промінь". Під його редакцією вийшли 4 збірки літературного об’єднання «Промінь»: «Замріяний степ» в 1998 році, «Степові мрії» в 2000 році, «Степове проміння» в 2002, «Сяйво проміння» 2007 рік, які зібрали кращі твори поетів всього району.
Літоб’єднання «Промінь» в 2008 році було прийняте до Асоціації письменників України. Кожний учасник має право приймати участь у будь-яких заходах, але повинен представитись, що він є учасником ЛО «Промінь».  
В  2016 році Анатолій Дмитрович пішов з життя, а невдовзі побачила світ п'ята збірка літературного об'єднання - "Променисті рядки", яка вийшла під редакцією нового керівника "Променя" Валентини Федорівни Проходи.
    Більшість творчих людей, які пов’язали своє життя з поезією, належать до культурно-просвітницького літоб’єднання «Ліра» (перша назва-«Коло»), яке активно співпрацює із Одеським Центром української культури, з київським всеукраїнським культурно-просвітницьким товариством «Русское собрание». Рік заснування - 1996, коли керівником було обрано Катерину Казначеєву. Не так давно «Ліра» створила дитяче літоб’єднання «Золота лоза» (керівник Наталія Кулік), куди входять молоді літературні таланти нашого міста, а також було прийнято рішення організувати в Котовську і районі відділення літературного «Аркадійського клубу», який в Одесі очолює Богдан Сушинський, відомий український письменник і журналіст. «Ліра» є одним із організаторів традиційного обласного фестивалю мистецтв «Осінь в Бірзулі», «Поетична Одеса», «Весною дихає земля одеська». Важливою роботою «Ліри» є випуск літературної сторінки «Поезії рідного краю» в котовській газеті «Слово і діло».
    1 липня 2003 року в Золотому залі Одеського літературного ліцею відбулася церемонія офіційної презентації Аркадійського Літературного Клубу. Президентом Клубу є Богдан Сушинський - відомий письменник, академік, почесний професор Львівського університету. В 2004 році на одній із творчих зустрічей Богдан Сушинський запропонував відкрити Аркадійський Клуб і в місті Котовськ, де уже багато років працювали літературне об’єднання «Промінь» і культурно-просвітницька організація «Ліра». 26 березня 2005 року було організовано відділення Аркадійського Клубу в нашому районі, керівником якого обрали Людмилу Шиманську, яка на той час була початківцем-літератором, дипломатом фестивалей «Зоряний дощ», «Поетична осінь 2005», «Промінь- 2005», членом літературного об’єднання «Ліра», завідувачкою бібліотекою місцевого медичного училища.  
      Лірика подільчан  - людей дружніх, але не схожих між собою, багатопланова, різноманітна. Інтелігентність - це категорія істинно духовних людей. Але кожна постать провінційного, міського або сільського інтелігента, вже набуває своєї магії наслідування, а це вселяє надію на краще.
 

 

Вхід
Архів
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright ЦБС © 2023
Безкоштовний хостинг uCoz